"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: 
Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – 
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 
Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania "Równiny Wołomińskiej"
współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej 
w ramach działania 19,
Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER,
poddziałania 19.4
„Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” 
objętego PROW na lata 2014-2020.
Pierwszym celem operacji jest rozwój przedsiębiorczości 
również tej innowacyjnej mającej na celu wykorzystanie 
lokalnych rynków, potencjałów i zasobów ludzkich 
również z grup defaworyzowanych, 
dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego z obszaru LSR.
Natomiast drugim celem jest zwiększenie aktywizacji mieszkańców 
oraz atrakcyjności terenów LGD głównie z grup defaworyzowanych 
i wsparcie obszaru LSR.
Rezultatem operacji będzie zredukowanie bezrobocia 
głównie w grupach defaworyzowanych, 
dla których dedykowany jest inkubator oraz Program Aktywności Lokalnej.
Rezultatem będzie pomoc przy zakładaniu i rozwijaniu działalności gospodarczej 
na terenach gmin z Powiatów Wołomińskiego i Wyszkowskiego 
będących w zasięgu LGD „Równiny Wołomińskiej”.
Kolejnym rezultatem będzie zwiększenie atrakcyjności rekreacyjnych terenu
LGD „Równiny Wołomińskiej”
poprzez udział w projektach współpracy oraz dzięki wykorzystaniu zasobów 
kulturalnych, kulinarnych, przyrodniczych, ludzkich. 
Operacje te są realizowane w ramach PROW 2014 – 2020
 i LEADER działanie 19.

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

Aktualności

2024-04-03
Podsumowanie zrealizowanych projektów w Gminie Klembów
Kategoria: aktualnosci, leader
Podczas realizowania PROW 2014 – 2020 w ramach działania 19 LEADER przedsięwzięć 2.1.2. Turystyka, Rekreacja i Kultura oraz 2.2.1. Dziedzictwo lokalne, Żywnościowe i Kulinarne w Gminie Klembów udało się zrealizować m. in. następujące inwestycje:

1.    Operacja pn.: „Modernizacja budynku strażnicy OSP w Dobczynie na cele kulturalne i rekreacyjne"

Kwota wsparcia: 177 910,00 zł
Koszt całkowity inwestycji: 242 499,38  zł

Opis:
W ramach operacji zaplanowano prace modernizacyjne istniejącego budynku strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobczynie na cele kulturalne i rekreacyjne. Budynek obecnie służy głównie strażakom-ochotnikom i sporadycznie mieszkańcom, głównie w okresie letnim, a po realizacji inwestycji zostanie udostępniony mieszkańcom.  W Dobczynie istnieje Szkoła Podstawowa, ale nie posiada ona sali sportowej, dlatego w najbliższej okolicy nie prowadzone są zajęcia aktywności fizycznej poza godzinami wychowania fizycznego dla uczniów. Planujemy umożliwić realizację różnych zajęć rekreacyjnych zapewniających aktywność fizyczną i umysłową w wyremontowanej strażnicy, dlatego podjęliśmy współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Klembowie. Duża sala w strażnicy może posłużyć do organizacji zajęć wymagających dużej ilości miejsca, np. zajęcia taneczne, pokazy filmowe, spotkania sołeckie; a sala na piętrze posłuży do zajęć w mniejszych grupach np. nauki gry na instrumentach, zajęcia dla dzieci, wykłady, warsztaty itp.
Planujemy organizację zajęć z oferty GOK dla dzieci, młodzieży i seniorów (os. po 50 roku życia) oraz dla osób do 30r. życia, m.in. zajęcia dla młodych matek, np. aerobik, pilates itp. W ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną planujemy organizację zajęć dla naszych czytelników, którzy rzadko bądź wcale nie korzystają z obecnej oferty zajęć Biblioteki, ze względu na ograniczony dostęp wynikający z odległości i trudności w dotarciu na miejsce zajęć.  
Zajęcia i różne aktywności będą dostosowywane do potrzeb mieszkańców, tj. oferta będzie na bieżąco modyfikowana, żeby budynek mógł spełniać swoje nowe funkcje.
W ramach operacji planowane są prace termomodernizacyjne, żeby ograniczyć zużycie energii na potrzeby ogrzewania budynku, które to generuje wysokie koszty utrzymania i dodatkowo wpływa niekorzystnie na środowisko naturalne. W ramach przystosowania budynku do nowych funkcji zaplanowano również modernizację systemu ogrzewania, tj. m. in. zakup nowego kotła oraz częściową wymianę instalacji. Dodatkowo zaplanowano wyremontowanie jednego z pomieszczeń na potrzeby kameralnych spotkań, czy też na użytek mniejszych grup sportowych. W ramach budżetu operacji zaplanowano również zakup stołu do ping-ponga i piłkarzyków.

2.    Operacja pn.: „Modernizacja budynku strażnicy OSP w Roszczepie na cele kulturalne i rekreacyjne"

Kwota wsparcia: 175 484,00 zł
Koszt całkowity inwestycji: 237 499,00 zł

Opis:
W ramach operacji zaplanowano prace modernizacyjne istniejącego budynku strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Roszczepie na cele kulturalne i rekreacyjne. Budynek obecnie służy głównie strażakom-ochotnikom i sporadycznie przez mieszkańców, głównie w okresie letnim, a po realizacji inwestycji zostanie udostępniony mieszkańcom. Planujemy we współpracy z Gminna Biblioteką Publiczną oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Klembowie nadać strażnicy nowe funkcje kulturalne i rekreacyjne. Planujemy organizację zajęć z oferty GOK dla dzieci, młodzieży i seniorów (os. po 50 roku życia) oraz dla osób do 30r. życia, m.in. zajęcia dla młodych matek.  W ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną planujemy uruchomić miejsce odbioru wcześniej zamówionych książek i możliwości oddania książek w wyznaczonym do tego miejscu. W ramach współpracy planujemy również organizację zajęć dla naszych czytelników.  Zajęcia i aktywności będą dostosowywane do potrzeb mieszkańców, tj. oferta będzie na bieżąco modyfikowana, żeby budynek mógł spełniać swoje nowe funkcje.
W ramach operacji planowane są prace termomodernizacyjne, żeby ograniczyć zużycie energii na potrzeby ogrzewania budynku, które to generuje wysokie koszty utrzymania i dodatkowo wpływa niekorzystnie na środowisko naturalne. W ramach przystosowania budynku do nowych funkcji zaplanowano również modernizację systemu ogrzewania, tj. m.in. zakup nowego kotła oraz wymianę  częściową wymianę instalacji. Dodatkowo zaplanowano przystosowanie antresoli na potrzeby kameralnych spotkań. Po remoncie duża sala, będzie mogła być sala widowiskową, na której będą mogły się odbywać pokazy filmowe czy też próby śpiewu i tańca Koła Gospodyń Wiejskich Roszczep. Natomiast nowa przestrzeń na antresoli będzie doskonałym miejscu na spotkania czytelnicze, zajęcia językowe czy też zajęcia dla dzieci.

3.    Operacja pn.: „Tradycyjne stroje i kulinaria na terenie powiatu wołomińskiego”

Kwota dofinansowania:  58 743,00 zł
Wartość inwestycji:  60 165,10 zł

Opis:
Operacja mająca na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu składa się z dwóch działań, tj. wyposażenie Koła Gospodyń Wiejskich w Dobczynie w stroje ludowe oraz wydanie publikacji o kołach gospodyń wiejskich z powiatu wołomińskiego. Chcemy zakupić stroje wiernie oddające te noszone na tych ziemiach 200lat temu. Ich fason, wzór i sposób tkania materiałów zostanie wiernie odtworzony pod nadzorem wykwalifikowanej etnografki z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Już teraz wiemy jak powinny wyglądać, bo pani etnograf odnalazła ryciny pokazujące i opisujące poszczególne elementy stroju z tamtych lat. Są bardzo proste w swojej formie i nie mają ornamentów kwiatowych. KGW w Dobczynie będzie pierwszym kołem w okolicy, które takie stroje posiada i będzie mogło w ten sposób utrwalać lokalną tradycję. KGW w Dobczynie uczestniczy w różnych wydarzeniach poza powiatem, także będzie również jego wizytówką. Uszycie 6 strojów zostanie zlecone firmie zewnętrznej, która się  tym specjalizuje.
Drugim elementem operacji jest wydanie publikacji o kołach gospodyń wiejskich z powiatu wołomińskiego. Obecnie zarejestrowanych w krajowym rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich jest 33 koła, ale nie wszystkie, zwłaszcza te starsze chciały się oficjalnie rejestrować.  W naszej publikacji i dla nich znajdzie się miejsce.  Znamy dobrze to środowisko, dlatego postaramy się pozyskać do współpracy wszystkie koła.  W publikacji  znajdzie się wizytówka każdego koła ze zdjęciem oraz ze zdjęciem potrawy lub innego specjału kulinarnego z przepisem. Chcemy, żeby było to estetyczne wydawnictwo z ładnymi zdjęciami, dlatego to my zapewnimy fotografa, który zadba o dobrej jakości zdjęcia. Nasza publikacja stanie się swoistym przewodnikiem po kulinariach regionu.
Szacujemy, że publikacja w formacie C5 będzie miała 120 stron  plus okładka. Druk kolorowy, kreda matowa 100g/m2. Okładka kreda mat, o grubości papieru 250g/m2. Wydrukowanych zostanie 3600egzemplarzy.
Wykonanie publikacji zostanie zlecone zewnętrznej firmie. KGW w Dobczynie działa coraz prężniej, a nowe stroje będą ku temu jeszcze większą motywacją, dlatego w ramach projektu zaplanowałyśmy zakup dwóch szaf na nasze nowe stroje.

Całkowity koszt inwestycji zrealizowanych w Gminie Klembów w ramach PROW 2014 – 2020 z działania LEADER 19 wyniósł: 540 163,48 zł
Kwota wsparcia z Lokalnej Grupy Działania "Równiny Wołomińskiej" wynosi: 412 137,00 zł
Zobacz także:
copyright © LGD "Równiny Wołomińskiej" 2018
projekt strony IRN Multimedia | oprogramowanie choruzy.pl